[object Object] flag

Dlaczego powinieneś zacząć trenować brazylijskie jiu-jitsu.

BJJ team seating at the platform holding medals and trophies

Treningi sztuk i sportów walki mają wiele zalet. To, jaką dyscyplinę wybierzesz zależy od ciebie. Wiele z poniższych powodów jest uniwersalnych, ale my skoncentrujemy się na brazylijskim jiu-jitsu bo uważamy, że jest świetne niezależnie od płci i wieku.

Samoobrona

BJJ wywodzi się z Gracie Jiu-Jitsu a GJJ zostało przetestowane w walkach bez zasad.. Dobór technik odbywa się według kryterium skuteczności w walce i możesz a nawet musisz przetestować je na sparringu. Choć nie we wszystkich akademiach jest to standardem, w Dragon's Den na treningu BJJ uczymy elementów samoobrony oraz rzutów i obaleń, bo uważamy, że to nieodzowne aspekty tej sztuki walki

Zdrowie

Trening brazylijskiego jiu-jitsu spowoduje, że poprawi się twoja siła, sylwetka, wydolność i elastyczność. Do tego zrzucisz zbędne kilogramy, prawdopodobnie nabierzesz zdrowych nawyków żywieniowych i ograniczysz używki. Efekty osiągniesz szybciej niż drepcząc na bieżny a będziesz miał przy tym nieporównanie więcej frajdy.

Ciało i umysł

Jiu-jitsu jest piękne w swej prostocie. Ale również cały czas się rozwija, powstają nowe techniki, których wykonanie angażuje ciało i mózg. Wymagają inteligencji, planowania, strategii, to po prostu „szachy na macie”. Cały czas uczysz się nowych rzeczy, rozwijając swoją wyobraźnię przestrzenną i koordynację.

No stress

Nic tak nie relaksuje po ciężkim dniu w pracy czy na uczelni jak intensywny trening BJJ. Kłopoty zostawiasz poza salą, na macie koncentrujesz się na nowej technice, potem dajesz z siebie wszystko na sparringach a organizm nagradza cię sroga dawką hormonów szczęścia. Poza tym w klubie są też inni ludzie z którymi wchodzisz w interakcję a wielu z nich to twoi...

... przyjaciele

Mało rzeczy łączy tak jak wspólne uprawianie sportów walki. Na treningach poznasz nowych ludzi, z których część ma podobne zainteresowania i spojrzenie na świat. Przyjaźnie zawarte na macie trwają często całe życie, a ekipa z treningów potrafi być dla nas jak rodzina.

Wygoda w niewygodzie

Sztuki walki bardzo często każą ci wyjść poza strefę komfortu, która z czasem się rozszerza. BJJ uczy cię odwagi i wytrwałości w pokonywaniu przeszkód. To znakomita szkoła charakteru a odporność wyniesiona z maty zaowocuje w życiu codziennym.

Bezpieczny sparring

Jiu-jitsu korzysta z tzw. paradoksu Kano. Twórca judo, Jigoro Kano stwierdził mianowicie, że skuteczniejsze są systemy walki pozbawione technik niebezpiecznych. Dlatego tworząc judo (z którego wywodzi się BJJ) usunął z tradycyjnego jiu-jitsu techniki najbardziej kontuzjogenne. Dlatego w czasie sparringu możesz dać z siebie wszystko a mimo to ryzyko urazu jest znacznie mniejsze niż w innych sportach walki.

Pokora

Nic tak nie uczy pokory jak BJJ. Myślisz, że jesteś wspaniały i nikt cię nie pokona i wtedy właśnie dostajesz baty od kogoś o wyglądzie komputerowego geeka, lżejszego od ciebie o 10 kg. Zdajesz sobie wtedy sprawę, że ta wspaniała droga nigdy się nie kończy.

Pewność siebie

Świadomość, że jesteś w stanie się obronić, że trenujesz skuteczny sport walki, rozwijasz się i wzmacniasz ciało i umysł dokonując pewnych wyrzeczeń- to wszystko przełoży się na więcej pewności siebie. Z większym dystansem i poczuciem własnej wartości będziesz stawiał czoła wyzwaniom życia codziennego. Zacznij trenować już dziś, bo za pół roku będziesz żałował, że nie zapisałeś się wcześniej.

Copyright © Dragon's Den Fight Club 2021

Stowarzyszenie

Klauzula RODO