[object Object] flag

Dlaczego warto trenować z dzieckiem.

Women in Gi with a girl in Gi

Jeżeli twoje dziecko trenuje sporty walki to ty też spróbuj!

Trening sportów walki daje wiele korzyści, szczególnie jeśli zaczyna się w młodym wieku. Harmonijny rozwój fizyczny, szczególnie w przypadku zapasów, judo czy brazylijskiego jiu-jitsu, następuje wraz rozwojem psychicznym i społecznym. Młodzież uczy się nie tylko szacunku do trenera, przeciwnika czy kolegów i koleżanek z maty, trening są i powinny być wymagające, stawiać poprzeczkę wysoko i uczyć przez to wartości ciężkiej pracy i determinacji w dążeniu do celu. Osiągnięcia sportowe to coś, co trzeba zdobyć ciężką pracą rozumiejąc jednocześnie, że na sukces składa się wysiłek nie tylko nasz ale również trenera i całego teamu. Dlatego sztuki i sporty walki uczą również lojalności i wdzięczności. Jeśli jesteś rodzicem dziecka, które trenuje sporty walki albo chciałoby rozpocząć przygodę z nimi, to powinieneś sam spróbować swoich sił na macie. Nie musi to oznaczać zawodowstwa, sześciu treningów dziennie czy całkowitego przeorganizowania swojego kalendarza. W twoim mieście jest pewnie klub, który oferuje zajęcia dla młodzieży i dorosłych, również w formie amatorskiej, z uwzględnieniem wieku, warunków fizycznych i ograniczeń czasowych związanych z codziennością dorosłego życia. Warto jest podjąć ten wysiłek i spróbować trenować sport, do którego chcesz zachęcić swoje dziecko. Oto kilka przyczyn, choć lista jest znacznie dłuższa:

Zrozumienie danego sportu

Możesz godzinami oglądać judo, BJJ czy zapasy ale dopóki nie poczujesz na własnym ciele, jak działają rzuty czy dźwignie nie będziesz mógł powiedzieć, że wiesz o czym mówisz. Tylko doświadczając technik na własnym ciele w czasie treningu z oporującym partnerem będziesz potrafił docenić wysiłek i pracę dziecka dziecka oraz momenty, kiedy uda mu się przewrócić przeciwnika czy zastosować dźwignię

Zrozumienie emocji dziecka

Pierwszy trening w nowej grupie, pierwszy obóz, starty w zawodach, porażki i rozczarowania- wszystko to sytuacje nieuniknione a jednocześnie stresogenne. Znacznie łatwiej jest zrozumieć, co odczuwa młody człowiek, jeśli samemu było się w takich sytuacjach i przeżywało podobne emocje. Takie doświadczenie może nam również ułatwić pomoc dziecku w zmaganiach ze stresem. „Wiem co czujesz, ja ostatnio czułem się podobnie” znaczy więcej niż dobra rodzicielska rada z pozycji „wiem lepiej”. Trenujący rodzice rzadziej wywierają presję na starty w zawodach i wyniki swoich dzieci. Rozumieją, jak dużej odwagi i determinacji wymaga wyjście na matę na oczach setek widzów.

Determinacja i motywacja

Ile ciężkiej pracy trzeba włożyć, żeby zbliżyć się do doskonałości wie tylko ten, kto sam kroczy drogą wojownika. Będą momenty, kiedy z powodu fizycznej czy psychicznej niedyspozycji nie będziesz miał ochoty na trening. To właśnie moment na wykazanie się, przed sobą i dzieckiem, wytrwałością i determinacją, którą chciałbyś żeby demonstrowało na macie i w życiu. Rodzic i dziecko mogą się wspólnie motywować do działania i „zarażać” pozytywną energią na drodze do celu.

Przepisy

Trenując samemu łatwiej zrozumiesz nie tylko, jak działają określone techniki i w jaki sposób łączyć je w kombinacje, żeby zaskoczyć przeciwnika. Będziesz również lepiej znał przepisy walki sportowej co pomoże ci, jeśli będziesz na zawodach podpowiadał swojemu dziecku z narożnika. Twoje wskazówki będą wtedy bardziej konstruktywne niż „rób swoje” czy „nie daj się”.

Wspólna pasja

Dzielenie wspólnej pasji to prawdopodobnie jedno z najsilniejszych spoiw relacji międzyludzkich. To wspólny język, rozmowy, oglądanie zawodów czy uczestnictwo w nich. To wspólne wyjazdy na obozy czy międzyklubowe sparringi, emocje, radość ze zwycięstw i wsparcie po porażce. To również unikalna możliwość bycia dla dziecka bardziej partnerem niż rodzicem.

Zdrowy styl życia

Jednym z powodów, dla których chcesz zachęcić dziecko do uprawiania sportu jest zdrowy styl życia: ruch, zbilansowane odżywianie, utrzymanie prawidłowej wagi, mniej godzin przed ekranem. Rozpoczęcie treningów to świetny moment na wdrożenie tych zmian również u rodzica, rezygnację z używek, zadbanie o zdrową dietę i higieniczny tryb życia. A big mac z McDonalds po zawodach smakuje naprawdę dużo lepiej.

Podaruj dziecku pasję na całe życie i dziel ją z nim jak najdłużej! Do zobaczenia na macie!

Copyright © Dragon's Den Fight Club 2021

Stowarzyszenie

Klauzula RODO